A Zongora – Bogányi Gergely estje január 29-én a Müpában

Bogányi Gergely az elmúlt években zeneszerzőként is bemutatkozott. Január 29-én ismét ősbemutatóval várja a közönséget A Zongora-sorozaton. Szólózongorára írt Introduction and variations on a theme „Boci, boci …” c. műve először hangzik el a Müpában.

A nagy érdeklődéssel várt hangversenyen a saját kompozíció mellett Bach, Schubert és Schumann műveit hallgathatja meg a koncertre látogató közönség. A zongoraművész ez alkalommal is a saját maga által fejlesztett zongorán fog játszani. A Kossuth- és Liszt-díjas zongoraművész generációjának egyik legkiemelkedőbb alakja. Legfontosabb versenygyőzelme az 1996-os Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraversenyen elért első helyezés volt. Bogányi Gergely repertoárjából kiemelkedik Chopin, akinek összes szólózongorára írott művét két nap alatt eljátszotta a Müpában, de Liszt és Mozart műveinek előadása is jelentős súllyal szerepel életművében. Jegyvásárlás a Müpa és a Zeneakadémia jegypénztáraiban, valamint a www.azongora.hu honlapon, ahol további információkat is olvashatnak a koncertekről. A sorozat Grigorij Szokolov koncertjével folytatódik április 22-én a Müpában. 

2025. január 29. (szerda), 19:30 óra

Müpa, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

A Zongora – Jakobi Koncertek

Bogányi Gergely zongoraestje

J. S. Bach: C-dúr prelúdium és fúga, BWV 846 (Das wohltemperierte Klavier I. kötet)

Schubert: Négy impromptu, op. 90, D 899 – No. 2 Esz-dúr, No. 3 Gesz-dúr, No. 4 Asz-dúr

Bogányi Gergely: Introduction and variations on a theme „Boci, boci …” (Ősbemutató)

Schumann: Kreisleriana, op. 16


Bogányi Gergely 1974-ben született Vácott, zongoratanulmányait négyévesen kezdte meg szülővárosában, majd a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, a Helsinki Sibelius Akadémián, s végül a bloomingtoni Indiana Egyetemen folytatta. Számos zenei verseny díjazottja, az 1996-os Budapesti Nemzetközi Liszt Ferenc Zongoraverseny győztese. Repertoárján több mint harminc zongoraverseny és a zongorairodalom jelentős része szerepel, beleértve Chopin összes szólózongorára írt kompozícióját is. 2002-ben itthon és Finnországban hangversenysorozatok keretében Liszt Tizenkét transzcendens etűdjét és Chopin szólózongorára írt összes művét előadta, s ezzel elnyerte az év legjobb hangversenysorozatának járó Gramofon-díjat. 2000-ben Liszt-díjat kapott, 2002-ben a finn köztársasági elnök a „Fehér Rózsa Lovagrend érdemkeresztje” kitüntetést adományozta neki. 2003-ban Pest Megye Közgyűlése egyhangúlag neki ítélte a „Pest Megye Kultúrájáért” kitüntetést; 2004-ben Kossuth-díjjal tüntette ki Mádl Ferenc, a Magyar Köztársaság akkori elnöke. 1996-ban szülővárosa, Vác, 2007-ben pedig Zebegény avatta díszpolgárává. 2008-ban Junior Prima-díjjal, 2011-ben Prima-díjjal ismerték el művészeti tevékenységét.

Nevéhez fűződik a a Bogányi zongora, mely nemcsak zenei, hanem műszaki és dizájn szempontból is forradalmi újításokat hozott. A hangszer futurisztikus, modern formatervezésű, lábai szoborszerűek, és a hangszer egészében minimalista, mégis elegáns megjelenést sugall. A Bogányi zongorát először 2015-ben mutatták be a nagyközönségnek Budapesten. Azóta is világszerte elismerik, mint a hangszeripar egyik kiemelkedő fejlesztését. 2015-ben a magyar kormány tíz darab Bogányi-zongorát vásárolt, amelyeket magyarországi és külföldi közintézményekben helyeztek el. 2023-ban a Külgazdasági és Külügyminisztérium egy Bogányi-féle Prestige B-262 típusú zongorát vásárolt bruttó 81,3 millió forintért a brüsszeli EU-s képviselet számára.

Fotó: Szöllősi Mátyás