Fejős Ádámot legtöbben az MTVA meteorológusaként ismerik, de amikor épp nem az időjárást elemzi, a FOLT zenekar dobosaként kelt ritmushullámokat. Ádám 20 évvel ezelőtt először a Szigeten állt színpadra gimnáziumi zenekarával. Jelenlegi FOLT zenekarával a koncertjeik egymást érik. Novemberben két új daluk, a PIAC és a TENGER is napvilágot látott. Ezekről, skizofrén macskákról, na, meg arról is beszélgettünk, hogyan segítheti a meteorológiai tudás a dalszövegírást.
2004-ben indult be a zenei karriered, amikor gimnáziumi osztálytársaiddal felléptél a Sziget Talentum színpadán. Mesélj egy kicsit a kezdetekről: mikor érezted, hogy “tombol” benned egy dobos-rocker ÉN, aki a színpadon is szívesen megmutatná magát?
Már általános iskolás koromban tetszett a dobolás, egyfelől tekintélyt parancsolt magának a dobszerkó látványa, másrészt nagyon tetszett az a fajta összehangoltság, ami a végtagok függetlenítésével jár. Eredendően nem volt rám jellemző a precizitás, ezen is sokat lendített a dobolás.
A legtöbb szülő a “szolidabb” hangszereket – zongorát, hárfát, furulyát – preferálja. Nálad mit szóltak otthon, amikor megtudták, hogy szeretnél egy dobfelszerelést (ami kicsit sem lesz csendes)?
Mivel gyerekkoromban nekem kimaradt a zenei képzés, a tradicionális hangszerek választása sem vonzott annyira. Egyszer voltam egy szolfézs órán egy iskolai barátommal, de nagyon nem tetszett. Már gimis voltam, amikor apukámon keresztül lett egy lehetőség arra, hogy elkezdjem a dobtanulást. A szüleim támogatták, hogy doboljak.
Milyen zenei stílusok vagy előadók voltak és vannak rád a legnagyobb hatással?
Eleinte kizárólag a Red Hot Chili Peppers, a Rage Against the Machine és a Led Zeppelin lemezeire doboltam hosszú órákat, a mai napig ezek nagyon nosztalgikus és zeneileg meghatározó élmények. Ahogy viszont kicsit beértem, elkezdtem értékelni a finomabb műfajokat, megtetszett a halkabb dobolás. Nagyon szeretem a Beatles-t, a Pink Floydot, rajongok a jó R’n’B zenékért, a hazaiak közül a Qualitons lemezeit is gyakran hallgatom.
Milyen stílusjegyek teszik a FOLT zenekart olyanná, amilyen?
A FOLT egy dob-szinti duó, gyakran többszólamú énekkel, leginkább az alter zenékhez áll közel. A zenénk erősen szövegcentrikus, a techno-tól a progresszívabb irányokig több mindent kipróbáltunk már. Jelenleg popzenéket írunk leggyakrabban, szeretjük a dallamtapadós refréneket. A zenekar neve arra vezethető vissza, hogy Lits Benével (szinti, ének) a Verőköltő zenekarban találkoztunk először, ahol mindketten épp helyettesítettünk. Nagyon szeretjük őket, az egyik dalukban tetszik a folt szó jelentése, innen az ötlet. Az külön jó, hogy többértelmű szó, ezért ad egyfajta szabadságot.
Másik zenekarod a Schizoid Cats. Még aktív?
Alvó állapotban létezik, két csodás lemezt írtunk, de mivel a zenekar tagjai különböző országokban élnek, ritkán tudunk találkozni.
Melyik volt eddig a legemlékezetesebb koncertélményed?
2018 májusában volt, amikor kb. 10 000 ember előtt játszhattunk a Budapest Parkban a Punnany Massif előzenekaraként. Korábban sosem játszottam nagyszínpadon, és soha nem fogom elfelejteni. Úgy érzem, jó benyomást tettünk azokra az emberekre, akik így találkoztak velünk először.
November 29-én jött ki új dalotok, a PIAC, ezt megelőzően pedig a TENGER. Hogyan néz ki nálatok egy dal születése? Inkább hirtelen ihletből dolgoztok, vagy strukturáltan, előre megtervezve?
A dalokat többnyire külön írjuk. A TENGERt én írtam még 2020-ban, azóta érlelődött, és végül most lett publikus. Bene is általában külön megírja a dal vázát és a szöveget, de a PIAC esetében igazi közösségként működtünk: ő hozta a dal első felét, én a másodikat. Összeillesztettük, és lett belőle egy jó kis kapitalizmuskritika.
Hogyan hat a zenei ízlésedre a meteorológiai munkád és a tudomány iránti szenvedélyed? Merítesz inspirációt a természetből vagy az időjárásból?
Természetesen nem tudom teljesen különválasztani az életemet a természettől (így a meteorológiától), nem is akarom. De persze igyekszem nem egyértelművé tenni a dalszerzésben, hogy mi a szakmám. Korábban előfordult, hogy ez nem sikerült, de kaptam egy-két jó tanácsot dalszövegírásban, hogy bár a természeti képek nagyon jól állnak egy dalnak, nem szabad túltolni. És szakszavak sem tesznek jót feltétlenül egy zenére írt szövegnek. Alapvetően inkább az ember belső természete ihlet meg, amire persze néha szép környezeti hasonlatokat lehet ráfűzni.
Bíró Ada mesterséges intelligencia a kollégád a Delta tudományos-ismeretterjesztő műsorban. Hallotta már a zenédet? Ha igen, mi volt a véleménye?
Ada még, ha jól tudom, nem hallotta a zenéimet, de ha legközelebb találkozom vele, kifaggatom (nevet).
Ha egyetlen természeti jelenséget választhatnál, ami a legjobban kifejezi az életedet vagy a személyiségedet, mi lenne az, és miért?
Nagyon szeretem a ködöt, de szerintem nem ez a leginkább jellemző a személyiségemre. A környezetem ezzel nem biztos, hogy egyetért, őket is meg kell kérdezni (nevet). Belülről én úgy élem meg, hogy rám a hullámzás egészen kis korom óta jellemző mind a mai napig, és fontos tudni, hogy hullámok a légkörben is nagyon gyakran előfordulnak, nem csak a tengerben.
TENGER by FOLT: