Az egész világ által ismert és tisztelt Quincy Jones tegnap 91 éves korában hunyt el családja körében, Los Angeles-i otthonában – adta hírül a Guardian.
Olyan világhíres nevek köthetőek a zeneszerzőhöz, mint például Michael Jackson, akinek legismertebb albumainak ő volt a producere. De olyan művészekkel is együtt dolgozott, mint Frank Sinatra, Donna Summer, Aretha Franklin, Miles Davis, Count Basie, Lesley Gore, Peggy Lee, Ray Charles, Paul Simon, Rufus és Chaka Khan, valamint Céline Dion. Sok más világsztár partnereként is beírta magát a XX. század popkultúrájának történelem könyvébe. Nemcsak számtalan film zenéjét szerezte (Olasz meló, A szökés, Forró éjszakában), de saját zenekarával is nagy népszerűségre tett szert.
Talán kevésbé közismert tény, hogy a zeneszerző által 1990-ben alapított saját tévés és filmes cége első, nagy sikerű munkája a Will Smith főszereplésével készült ‘Kaliforniába jöttem’ (1990-1996) című televíziós sorozat volt, amely nemcsak az Amerikai Egyesült Államokban, hanem az egész világon ismert, nagy kedvenc sorozattá vált.
Quincy Jones egyébként 28 Grammy-díjjal büszkélkedhetett (Grammy-díjjal kapcsolatos korábbi cikkeinkért ide és ide kattints), ezzel a világon a harmadik legtöbb díjjal bíró, zeneiparban tevékenykedő művész és szakember volt (Beyoncé és Solti György után). A zeneszerző hangszerei egyébként a trombita és a zongora voltak, amelyeken mesés játékával örvendeztette meg közönségét.
Quincy Jones 1933-ban, Chicagóban született, ősei rabszolgatartók voltak. Gyerekként először dobolni tanult, majd tizennégy éves korától fúvós hangszereken klubokban kezdett játszani. Olyan nevekkel együtt zenélt már ekkor, mint Ray Charles, vagy Billie Holiday.
Az alapvetően Seattle-ben, Bostonban és New Yorkban zenét tanuló fiú az ötvenes években bejárta Európát, majd Dél-Amerikát, és a Közel-Keletet is. Az évekig tartó zenei körút után visszatért hazájába és Ella Fitzgerald, valamint Sammy Davis Jr. producereként, és koncertszervezőjeként kezdett el dolgozni.
Quincy Jones az ötvenes évek végén indította be a saját szólókarrierjét. Jazz, funk, vagy épp R&B-lemezein pedig olyan legendás zenészekkel dolgozott együtt, mint Charles Mingus, vagy Art Pepper.
A Chaka Khan, George Benson, illetve számos rendkívüli zenész mellett a zenei szakember a We Are The World-projektből is fontos részt vállalt, amivel az etiópiai éhínség enyhítését tűzték ki célul. A produkció végül ötszázmillió dollárt hozott az afrikai éhezők megsegítésére.
Magyar vonatkozásban Radics Gigit (róla készült utolsó cikkünkért ide kattints), vagy Király Lindát említhetjük (az énekesnő egyik utolsó dala kapcsán írt klipajánlónkért ide kattints), akiknek volt szerencséjük együttműködni a zeneszerzővel.
Király Linda közös képükkel búcsúzott social felületén a legendától:
Kiemelt kép forrása: www.artstreiber.com